Gejsza w sztuce cz.5: inspiracje w świecie muzyki
09 Styczeń 2014 Sztuka 3170 czytań 2 komentarzy
Wokaliści, muzycy, twórcy wideoklipów oraz całej oprawy wizualnej podczas koncertów gwiazd muzyki czerpią inspiracje pełnymi garściami z tego co stare, ciekawe, a zarazem tajemnicze i nie do końca poznane - jedno słowo "gejsze".
Gejsze stały się muzami z zakresu wyglądu, makijażu oraz tańca. Zaprezentuje poniżej kilka inspiracji tematyką gejsz w świecie muzyki.

Madonna - królowa popu, amerykańska wokalistka. Wideoklip z 1999 roku pt. "Nothing really matters" (cały klip na YT) wyreżyserowany przez Johan Renck był inspirowany książką "Wyznania gejszy" A. Goldena. Kostiumy stworzone do klipu przez Jean-Paul Gaultier były również wykorzystywane podczas tras koncertowych, dodatkowo Madonna w tej aranżacji wystąpiła także podczas rozdania nagród Grammy Awards w tym samym roku.
Jak można zauważyć, kostiumy są raczej bardzo luźnym zaczerpnięciem od gejsz, najbardziej chyba się rzucają długie rękawy a'la kimono furisode oraz wykorzystany biały podkład na twarzy i dekolcie, który imituje shironuri i dodatkowo należy wspomnieć o tym co bardzo się rzuca w twarzy gejszy, a co widać również u Madonny - czerwone usta.

Rihanna - wokalistka z Barbados, wykonująca muzykę z pogranicza popu i r&b. W 2011 roku została okrzyknięta mianem "Geisha girl" tuż po ukazaniu się współtworzonej piosenki z zespołem Coldplay - pt. "Princess of China" (cały klip na na YT). W identycznej aranżacji kostiumowej wystąpiła również podczas rozdania nagród Grammy Awards.
Po pierwsze skoro utwór wideo jest utrzymany w klimatach bardziej chińskich niż japońskich to nie wiem jakim cudem skojarzono wygląd Rihanny z japońskimi gejszami? Cóż, bardziej już bym stwierdziła nawiązanie do koreańskich odpowiedniczek japońskich gejsz - kisaeng. Może twórca ozdób do włosów, tych zwisających inspirował się hana-kanzashi?

Katy Perry - amerykańska artystka, głównie wykonująca muzykę pop. W 2013 roku na rozdaniu nagród American Music Awards wystąpiła w stylu inspirowanym japońskimi gejszami. Taka aranżacja została wykorzystana do zaprezentowania utworu "Unconditionally" (cały klip z gali na YT), a twórcą kostiumów był Johnny Wujek. Już na wstępie artystka pojawia się tańcząc tradycyjny taniec, w akompaniamencie shamiseniu. Po za ubiorem nawiązującym do kimona furisode pojawia się również ozdoba we włosach - hana-kanzashi. Występują również tancerki przypominające gejsze i muzycy grający na bębnach oraz wiele więcej. Osobiście nie jestem fanką muzyki K. Perry, ale muszę przyznać, że cała oprawa choreograficzna przypadła mi bardzo do gustu.
 

Kylie Minogue - australijska wokalistka z pogranicza dane i pop. W 2005 roku wraz z japońskim muzykiem Towa Tei stworzyli utwór "Sometime Samurai" (cały klip można zobaczyć na YT). Klip, w którym Kylie wyglądem nawiązuje do gejsz był głównie wykorzystywany jako tło podczas koncertów KylieX2008.
Co tym razem pojawia się w tej stylizacji? Widać kimono a'la furisode pojawiają się ozdoby we włosach - hana-kanzashi oraz inspiracjechyba tama kanzashi tylko bezsensem były te zwisające frędzle. zaś dodatkowo mamy makijaż inspirowany makijażem gejsz: bielona twarz, czerwone usta, oraz podkreślone różem oczy. Do wszystkiego należy jeszcze dorzucić perukę, która była inspirowana katsurą, choć jak dla mnie wyszła ciut groteskowo, zwłaszcza ta siwizna.
 

Te cztery inspiracje gejszami, jakoś najbardziej zapisały mi się w pamięci. Moimi faworytami bezapelacyjnie jest K. Perry i K. Minogue. Jeśli znasz więcej takich nawiązań w muzyce to zapraszam do napisania ich w postaci komentarza.
Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 2
avatar
0
1 mo • 14:15:33, 23 Styczeń 2014
Dużo literówek, dodatkowo "(...) nawiązanie do chińskich odpowiedniczek japońskich gejsz - kisaeng." - wchodząc w artykuł jest mowa o Korei...
avatar
0
2 Fantagiro • 20:17:33, 23 Styczeń 2014
Dzięki za wyłapanie błędu.
avatar


Info