Wyznania gejszy
29 Wrzesień 2012 Książki 2873 czytań 0 komentarzy

  • Tytuł: "Wyznania gejszy"
  • Autor: Arthur Golden
  • Rok wydania: 1997
  • Wydanie polskie: 2001
  • Wydawnictwo: Albatros
  • Liczba stron: 464

Opis

Sakamoto Chiyo, dziewczynka o niebieskoszarych oczach, mieszka wraz z ojcem, matką i siostrą Satsu w rybackiej wiosce Yoroido nad Morzem Japońskim. Gdy dziewczynka miała 7 lat, jej matka zachorowała na raka kości. Ojciec Chiyo był rybakiem i bardzo bał się o żonę. W 1929 roku (Chiyo ma wtedy 9 lat, a Satsu 15), Tanaka Ichiro, właściciel magazynu ryb Japońskiego Przedsiębiorstwa Rybołówstwa Morskiego w Yoroido sprowadza do wioski panią "Wierćkę", która ma stwierdzić, czy Chiyo i Satsu nadają się na gejsze. Po oględzinach, siostry zostają wywiezione do Kioto. Chiyo trafia do Nitta okiya w Gion, a Satsu do jorou-ya Tatsuyo w Miyagawie.

Chiyo po przyjeździe do okiya poznaje Ciocię, Mamę, Babcię, gejszę Hatsumomo i rówieśniczkę - Dynię. Dziewczynka jest dobrze traktowana przez Ciocię, która chce pomóc małej w zostaniu gejszą, ale za to Hatsumomo chce ją za wszelką cenę zniszczyć, gdyż widzi w córce rybaka przyszłą rywalkę. Aby upokorzyć małą Chiyo, gejsza wymyśla różne intrygi: zamalowanie tuszem kimona Mamehy - najsławniejszej gejszy w Gion, podarowanie pieniędzy na ucieczkę z siostrą, a następnie oskarżenie małej o kradzież szmaragdowej broszki i sprzedaż ulicznemu kupcowi ("źródło" pieniędzy).

Po tym oskarżeniu Chiyo dostaje zakaz wychodzenia z domu i musi patrolować wejście do okiya, ponieważ Hatsumomo wracając tam pijana nie może sobie otworzyć drzwi. Pewnej nocy zamiast Hatsumomo przychodzi Koichi - żonaty kucharz z baru. Jest on kochankiem Hatsumomo. Gdy gejsza wraca do domu na schadzkę z Koichim, Chiyo otrzymuje zakaz piśnięcia słowa o romansie gejszy. Dzięki temu Chiyo mogła spotkać się z Satsu, która kiedyś przyszła do okiya by zawiadomić ją o miejscu swojego pobytu. Siostry planują ucieczkę. Jednak młodszej nie udaje się uciec (chciała zrobić to przez dach, ale w efekcie spadła i złamała rekę). Przez probę ucieczki, Chiyo traci szansę na zostanie gejszą i staje się służącą.

Pewnego dnia, dwa lata po utracie szansy na bycie gejszą (był to rok 1932, Chiyo miała wówczas 12 lat), dziewczynka uklęka przed murkiem nad potokiem Shirakawa i zaczyna płakać przez to, że Hatsumomo znów jej dokucza. Nagle słyszy czyjś miły, ciepły głos mówiący: Zbyt piękny dzień na łzy. To Prezes, który wraz z dwoma biznesmenami i gejszą Izuko udawał się na przedstawienie. Prezes pomaga Chiyo otrzeć twarz z łez i brudu oraz daje jej monetę i chusteczkę, aby kupiła sobie kruszony lód z syropem. Chiyo kupuje deser, a resztę przeznacza na ofiarę i zachowuje też chusteczkę. Od tego dnia postanawia zostać gejszą i, w rezultacie, częścią życia Prezesa, w którym się skrycie zakochała.

Kilka dni później do okiya przychodzi Mameha. Chce ona wziąć Chiyo na młodszą siostrę i pomóc jej w zostaniu gejszą. Z córki rybaka wyrasta najsłynniejsza gejsza w Gion - Sayuri. Stając się gejszą i młodszą siostrą Mamehy, Chiyo traci cenną rzecz - przyjaźń Dyni, która jest już gejszą-praktykantką i młodzą siostrą Hatsumomo (Dynia nosiła już imię Hatsumiyo, ale wciąż nazywano ją Dynią).

Na turnieju sumo, Sayuri poznaje Nobu Toshikazu - dyrektora koncernu Iwamura, w którym prezesem był Iwamura Ken - miłość Sayuri. W czasie turnieju młoda gejsza chce rozmawiać z Prezesem, lecz Nobu wciąż ją zagaduje. Nobu, który nie lubi gejsz, prosi Mamehę, aby przyprowadziła Sayuri znowu. W ten sposób młoda gejsza zyskuje kandydata na przyszłego danna (Nobu często obsypuje ją prezentami; raz przy gościach podarował jej grzebień). Jednak Sayuri nie jest z tego zadowolona, gdyż chce zbliżyć się do Prezesa, ale ze względu na chęć zniszczenia Hatsumomo wciąż spotyka się z Nobu.

Gdy Sayuri miała 15 lat, rozpoczęła się licytacja o jej mizuage. Walczyli o nie Doktor Krab i Nobu. Za mizuage Sayuri zapłacono jedenaście i pól tysiąca jenów. Była to rekordowa suma, która pozwoliła Sayuri spłacić długi i stać się córką okiya. Przed dniem mizuage, Sayuri została zaproszona przez Barona na przyjęcie. Po nim, gejsza otrzymała od Barona kimono. Nagle Baron postanowił, że gejsza ma przymierzyć kimono i ją rozebrał, aby popatrzeć na jej nagie ciało. Na szczęści dla gejszy, nie doszło do niczego więcej, gdyż wtedy nigdy nie wyszłaby ze swoich długów.

W czasie II wojny światowej, Sayuri ma pierwszego danna - generała Tottori. Jednak gdy wojna rozpoczyna się na dobre, Sayuri zamieszkuje u państwa Arashino. Spracowana i zaniedbana nie wygląda już na tą dawną, śliczną gejszą o niezwykłych niebieskoszarych oczach.

Po zakończeniu wojny, Sayuri, Mameha i Dynia zostały poproszone przez Nobu i Prezesa, aby zabawiały ministra Sato, który ma wspomóc koncern Iwamura niemałą sumą pieniędzy. Potem Nobu oświadcza, iż po tym jak koncern znów stanie na nogach, on stanie się danna Sayuri. Gejsza jest zrozpaczona. W końcu chciała zbliżyć się do Prezesa. Podczas weekendu na wyspach Amami, na który gejsze są zaproszone przez koncern Iwamura, goście grają w grę, w której każdy uczestnik opowiada dwie historie: prawdziwą i zmyśloną, a pozostali mają zgadywać, która jest która. Kto się pomyli pije karne sake. Po tej zabawie, Sayuri prosi Dynię, by ta przyprowadziła Nobu do teatru, podczas gdy Sayuri miała odbyć stosunek z ministrem. W ten sposób chce uniemożliwić Nobu stanie się jej danna, gdyż dyrektor uważa ministra za idiotę. Zamiast Nobu przychodzi Prezes i zrozpaczona Sayuri pyta dawną przyjaciółkę, dlaczego go przyprowadziła. Dynia wyjaśnia jej, że zna uczucie jakim Sayuri darzy Prezesa. Jest to jej zemsta za odebranie możliwości stania się córką okiya.

Trzy dni po incydencie na Amami, Sayuri ma przystąpić do ceremonii, w której otrzymuje danna. Spodziewa się Nobu, ale zamiast niego przychodzi Prezes. Wyjaśna jej, iż wie, że Sayuri to Chiyo, którą spotkał nad potokiem Shirakawa. Gejsza wyznaje mu swoją miłość, a Prezes wyjaśnia jej, że miała ona być gejszą Nobu, gdyż Prezes ma wobec niego dług. Potem całuje ją, pomimo tego, że kilka minut wcześniej mówił o długu wobec współpracownika. Okazuje się, że Nobu wie o tym, co się stało na Amami i zrezygnował z bycia danna. Tak więc Prezes nie odebrał mu Sayuri.

Później Prezes staje się danna Sayuri. Ale po kilku latach, gejsza rezygnuje z życia w Kioto i wyprowadza się do Nowego Jorku, gdzie ma powstać filia koncernu. Gejsza mieszka tam wraz z synem, który jest także dzieckiem Prezesa. Po paru miesiącach Iwamura Ken umiera, ale Sayuri nie rozpacza. Cieszy się z tego, że ma syna i z tego, że chociaż przez kilka lat mogła być częścią życia ukochanego człowieka.

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info