Gejsza w sztuce cz.3: porcelana
11 Sierpień 2013 Sztuka 3836 czytań 0 komentarzy

 

W epoce Meiji, dzięki chińskiej firmie Nippon China, później znanej jako Noritake China, rozpoczęto eksport porcelany japońskiej na Zachód. Głównymi kierunkami eksportu były Holandia i Anglia. Porcelana z projektami wizerunków gejsz, były jednymi z najbardziej rozpowszechnionymi i rozpoznawalnymi wśród swoich produktów. Gejsze zostały uwiecznione w kilku stylach japońskiej porcelany.

Pierwsze gejsze pojawiły się na porcelanie imari. Styl imari sięga 17 wieku i wytwarzano ją  w mieście Arita. Styl charakteryzował się tym, że na błyszczącym szkliwie porcelany, nanoszono wzory w kolorze kobaltu, dzięki czemu porcelana była niebiesko biała. Podobnie wyglądał styl Shoko-imari (patrz pierwszy i czwarty obrazek od lewej), który był odłamem imari i dodatkowo wprowadzał czerwieni do tworzonych wzorów. Gejsze pojawiły się również na porcelanie ludowej Kinrande oraz na bardzo cenionej na Zachodzie - porcelanie Kakiemon, która była kopiowana przez zachodnich rzemieślników. Styl Kakiemon charakteryzował się, tym, że na białym szkliwie nanoszono wzory w kolorze kobaltu, czerwieni, zieleni i żółci, dzięki czemu porcelana charakteryzowała się żywszymi formami.

Gejsze pojawiły się również na porcelanie Satsuma (parz pierwszy obrazek od prawej), która jest takim rodzajem ceramiki, który cieszył się popularnością na całym świecie, głównie w postaci przycisków i guzików. Ponadto przyciski wykonane z porcelany Satsume, były noszone przez gejsze i ludzi zamożnych w epoce Edo, jak symbol statusu ludzi majętnych.

Japońskie artystki nie są ograniczone tylko do wzorów na talerzach, kubkach itp., ale także zostały uwiecznione na wazonach, słoikach, figurkach, a nawet w formie pomników.

Więcej info o porcelanie: imari, kakiemon.
 

 

Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info