Misedashi, czyli oficjalna prezentacja maiko
31 Grudź. 2013 Kultura 2618 czytań 0 komentarzy

 

Misedashi to oficjalne zaprezentowanie (debiut) nowej maiko w społeczności karyukai. Wczesnym rankiem, praktykantka udaje się do fryzjera, który wykonuje jej fryzurę tylko na tę okazję - misedashi wareshinobu. Potem wynajęty makijażysta wykonuje shironuri, w tym tworząc na karku nie zamalowany fragment, nazywany 'trzy stopy' - sambonashi oraz makijaż twarzy. Maluje tylko nie pełny wykrój dolnej wargi ust, wyjątek stanowi dzielnica Pontochō, gdzie maiko ma pomalowany niepełny wykrój dolnej oraz górnej wargi.

Otokoshi, czyli garderobiany ubiera maiko w czarne ceremonialne hikizuri i obi z kamonami okiya, zaś matka gejsz przyozdabia fryzurę maiko drogimi kanzashi m.in. ze skorupy żółwia. W czasie tego procesu uczestniczą wszystkie gejsze z domu. Kiedy maiko jest już gotowa, zabiera ze sobą swoją czerwoną torebkę kago ze swoim imieniem, zaś na nogi zakłada okobo.
Podczas dalszego etapu prezentacji maiko nie rozstaje się z otokoshi, który pełni funkcję mistrza ceremonii oraz okasan. Po wyjściu z okiya, maiko prezentuje się światu na tle plakatów mokuroku. W tym czasie, rzesza fotoreporterów robi masę zdjęć debiutantce. Dalej maiko wraz otokoshi i okasan udają się do herbaciarni oraz wszystkich nauczycieli w celu prezentacji maiko.

W trakcie lub przed misedashi odbywa się ceremonia sansan kudo, która łączy nową nową maiko z jej starszą siostrą. Ceremonia jest analogiczna do tej jaka odbywa się podczas tradycyjnych japońskich zaślubin.

Przez pierwsze trzy dni maiko wygląda jak w dniu debiutu, jedynie nosi zwykłe kanzashi, zaś w kolejne trzy dni może już zmienić hikizuri z czarnego na inny kolor. W te dni, podczas ozashiki maiko nie rozstaje się ze swoją starszą siostrą onesan, która prezentuje debiutantkę klientom oraz otrzymuje goshugi w wysokości co najmniej 10.000 jenów.

Misedashi jest wielkim wydarzeniem w każdym hannamachi, gdyż w ciągu roku odbywa się ich bardzo mała ilość, ok 1-2. Dzisiaj społeczność gejsz liczy mniej artystek niż na początku XX wieku, a co za tym idzie każda nowa maiko jest jak na wagę złota aby kultura i tradycja mogły dalej przetrwać.
 

 

Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info