Ozashiki, czyli wieczorne przyjęcie
31 Lipiec 2013 Kultura 1640 czytań 0 komentarzy

 

Ozashiki można zdefiniować jako miejsce podejmowania gości. Stanowi ono tzw. przyjęcie, bankiet, który rozpoczyna się wieczorną porą i jest zasadniczą częścią pracy każdej gejszy.

Ozashiki przebiega zawsze w ściśle określony sposób. Do pomieszczenia, w którym już przebywają goście wchodzą gejsze - zazwyczaj jest ich minimum dwie. Następuje uroczyste powitanie gospodarza i gości, za pomocą ceremonialnego ukłonu. Potem przystępują do kolejnej części wieczoru, który stanowi pokaz tradycyjnych tańców lub gry na instrumentach. Po artystycznym występie gejsze przystępują do zabawiania gości, które opiera się na ciekawej konwersacji, zabawach, nalewaniu sake lub innych napojów. Bardzo często jest to wszytko również połączone ze spożywaniem posiłków.

Liczba uczestników ozashik, nie licząc gejsz nie jest ściśle określona. To może być jeden gospodarz i 1-2 gości lub więcej (mężczyzn lub kobiet). W czasach współczesnych bardzo często zamożni biznesmeni, prawnicy itp, którzy tzw. nie mając z kim się "napić" aby "opić" swoje sukcesy, bardzo często szukają towarzystwa u gejsz.

Aby móc wziąć udział w ozashik, klient (gospodarz) musi dokonać rezerwacji u okasan ochaya, gdyż ona jest osobą odpowiedzialną za organizację tego małego bankietu. Następnie okasan ochaya informuje okasan okiya o dokonaniu rezerwacji, a ta już kieruje gejsze na odpowiednie przyjęcia. Nigdy nie można dokonywać rezerwacji bezpośrednio u gejszy, gdyż zostałoby to uznane za duży nietakt.

 

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info