Sansan Kudo
10 Wrzesień 2013 Kultura 2296 czytań 0 komentarzy

 

Sansan Kudo oznacza "trzy razy trzy dziewięć" i jest ceremonią łączącą starszą siostrę oneesan z przyszłą maiko (imouto) . Starszą siostrą może zostać starsza maiko lub geiko. Ceremonia jest analogiczna do tej jaka odbywa się podczas tradycyjnych japońskich zaślubin. Oneesan biorąca pod swoje skrzydła świeżo upieczoną maiko staje się dla niej tzw. przewodnikiem, nauczycielem po świecie karyukai. Starsza siostra ma za zadanie nauczenie swojej podopiecznej wszystkiego co sama wie, pomagania jej we wszystkim, instruowania, udzielania pomocy, zabierania jej na ozashiki itp.

Przykładem takiego związku jest starsza maiko Kikuno, która stała się straszą siostrą Kikuyu - całą ceremonię można obejrzeć w dokumencie BBC "Becoming a geisha" - TUTAJ.

Sansan Kudo odbywa się w dniu uznanym za szczęśliwy - w minarai-jaya bądź w kenbanie.  Wybór miejsca również zależy od hanamachi  i zazwyczaj odbywa się przed misedashi lub tak jak w Gion Kobu w trakcie misedashi.

W czasie ceremonii jest obecna okasan, przyszła oneesan, nowa maiko, okasan Minarai-jaya i kierownik/czka kenbanu, który jest mistrzem ceremonii i uświęca związek pomiędzy oneesan i jej imouto. W ceremonii może brać również udział rodzina nowej maiko - tak jak można to było zobaczyć na przykładzie ceremonii bohaterki z dokumentu "Becoming a geisha".
Sam przebieg ceremonii polega na wymienianiu i upiciu z czarki sake. Sam rytuał wymiany czarek nazywa się osakazuki. Starsza siostra oraz nowa maiko piją z tych samych czarek, na znak ich związania jako siostry. Gejsze wymieniają się jedną lub trzema czarkami, a ich ilość jest zależna od hanamachi. W Gion Higashi, Pontochō i Kamishichiken gejsze wymieniają się jedną czarką, zaś w Gion Kobu i Miyagawacho - trzema czarkami.

Po zakończeniu ceremonii, nowa maiko otrzymuje imię i tu można rozróżniać dwa sposoby jego nadawania.  Maiko otrzymuje imię, którego połowa pochodzi od imienia starszej siostry, a druga połowa od nowego imienia bądź maiko otrzymuje zupełnie nowe swoje imię.
 

 

Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info