Główna » 2013 » Luty » 4 » Japonia, Indie, Mali: orientalnie przed PKiN
Japonia, Indie, Mali: orientalnie przed PKiN
Artyści z 14 krajów, m.in. z Indii, Armenii i Japonii, wystąpią na rozpoczętym w niedzielę 8. Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Jest on uznawany za jedną z 25 najważniejszych na świecie imprez poświęconych muzyce etno. Tegoroczna edycja Skrzyżowania Kultur odbywa się pod hasłem "Inspiracje: Orient".

"Otwieramy się na świat"

Muzycy przybyli do Warszawy z różnych stron świata. Codziennie wieczorem będą dawać koncerty w namiocie festiwalowym, ustawionym obok Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej. - Przed nami siedem dni wspaniałej muzyki świata - zapowiedział na niedzielnej konferencji prasowej Andrzej Matusiak, szef Stołecznej Estrady, organizującej wydarzenie.
Dyrektor artystyczna festiwalu Maria Pomianowska zwróciła na konferencji uwagę, że dla mieszkańców Azji muzyka to również sacrum, nie istnieje tylko ku uciesze ucha - żeby dobrze spędzić czas i się rozerwać. Ma jednocześnie wymiar duchowy.

Skrzyżowanie Kultur z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskiej publiczności. - Jako kraj coraz bardziej otwieramy się na świat - ocenił Maciej Szajkowski z festiwalowej Rady Programowej. Szajkowski podkreślił, że muzyka etno odegrała bardzo ważną rolę także w rozwoju muzyki popularnej, inspirując największe gwiazdy. Miał na myśli np. brytyjską grupę The Rolling Stones, która w latach 60. wybrała się do Afryki Północnej i tam spotkała się z muzykami z Maroka - zespołem Master Musicians of Joujouka - tworzącym muzykę transową. Jak dodał, muzyka świata inspirowała też Beatlesów, którzy odbyli podróż do Indii.

Więcej można przeczytać tutaj.
Kategoria: Imprezy | Wyświetleń: 389 | Dodano: 04 Luty 2013 | Tagi: festiwale
Info