Sakko - fryzura przed erikae
03 Sierpień 2013 Wygląd 3917 czytań 0 komentarzy

 

Sakko, bądź inaczej nazywana sakkou to fryzura noszona przez maiko, przez okres dwóch tygodni poprzedzających ceremonię erikae, czyli przejścia z praktykantki maiko na wykwalifikowaną gejszę - geiko. Zazwyczaj tą fryzurę noszą maiko ok 21 roku życiu, kiedy okasan zdecyduje, że maiko jest gotowa, aby stać się geiko.

Fryzura jest bardzo łatwo rozpoznawalna. Włosy są spięte i skręcone w pętle, a na samym grzbiecie jest pozostawiony zwisający mały kucyk, nazywany hashi no ke (hashi oznacza most, a  ke- włosy).

Historia sakko sięga epoki Edo do końca epoki Meiji, kiedy to wstępujące w związek małżeński kobiety, nosiły tą fryzurę przed ślubem, a potem mąż obcinał końcówkę kucyka, jako symbol wejścia kobiety w nowy etap życia.
W przypadku maiko, to końcówkę kucyka obcina okasan co symbolizuje wolę maiko, aby stać się geiko oraz, że jest gotowa aby stać się człowiekiem sztuki.

Do stylu sakko noszone są różne kanzashi: odpowiednie hana-kanzashi na dany miesiąc, tortoiseshell kanzashi (szylkret kanzashi), bira-bira kanzashi i tama-kanzashi. Maiko założy również crane kanzashi, które jest w postaci żurawia, najczęściej wykonanym z metali szlachetnych, jak złoto czy srebro. Dodatkowo pojawić się może jeszcze kushi i kilka kogai wykonanych ze skorupy żółwia, a sama fryzura będzie przepasana trzema  czerwonymi wstążkami z przodu oraz będzie zawinięta wraz z cienkimi paskami srebra.
 

 

Tagi

Ocena: 5.0/4
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info