Główna » Gejsza dzisiaj


Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie jakie są różnice pomiędzy dzisiejszymi gejszami, a tymi z przed dziesiątek/setek lat. Otóż w większości dużo nie uległo zmianie, z wyjątkiem kilku rzeczy:

 • W jakim trzeba być wieku, aby móc być przyjętą na naukę?
  Dawniej przyjmowano do okiya dziewczynki w wieku kilku lat (6-7). Obecnie minimum trzeba mieć 15 lat, czyli być po ukończeniu gimnazjum.
 • Ile kosztuje wykształcenie gejszy?
  Koszt poświęcony na edukację, ubiór i reszta rzeczy, jakie okasan musi opłacić w ciągu kilku letniej nauki może sięgać dzisiaj ok pół miliona dolarów.
 • Ile czasu trwa nauka, aby zostać maiko?
  Dawniej początkująca dziewczyna (shikomi) uczyła się kilka lat, za nim podeszła do egzaminu i mogła zostać maiko. Obecnie ten okres został skrócony do kilku miesięcy -> patrz dokument "Becoming a geisha".
 • Ile lat trzeba poświęcić aby zostać gejszą?
  Okres shikomi trwa do 6 miesięcy - 1 roku, ok 5 lat trwa bycie maiko i później już się jest geiko. Bez względu na etap, czy jest się maiko bądź geiko, to pobierają one lekcje przez cały czas swojej kariery, do puki nie przejdą na tzw. emeryturę.
 • Czy trzeba być japonką aby być gejszą?
  Dawniej gejszami mogły być tylko japonki. Dzisiaj to uległo zmianie. Liza Dalby (Ichigiku), autorka książki "Gejsza", została pierwszą niejapońską gejszą od 400 lat, która kształciła się w Kioto, dzielnicy Pontochō, drugi przypadek to Sayuki (właściwie Fionia Graham), która kształciła się w Tokio. Oczywiście wiele osób neguje gejszowość pani Fiony, bo przeszła szkolenie z wyłączeniem etapu praktykantki (maiko) w Tokio i tam też pracuje, a jak wiadomo tokijskie standardy są dużo luźniejsze niż tradycja w Kioto.
 • Czy gejsza musi zgodzić się na patrona (danna)?
  Kiedyś jeśli jakiś klient zaoferował gejszy bycie jej patronem to musiała się zgodzić. Dzisiaj to już jest własny wybór gejszy i nie jest do tego przymuszana przez okāsan.
 • Czy nadal praktykuje się mizuage?
  Nie, ta ceremonia jest już nie praktykowana, gdyż została zakazana przez państwo.
 • Ile kosztuje godzina spotkania z gejszą?
  Ok. 1-2 tysięcy dolarów. Taką stawkę podaje reporterka dokumentu "Kobieta na krańcu świata" oraz autorka artykułu amerykańskiego wydaniu Marie Calire "Geisha, women of the world" z 2011 roku.


Info