Gejsza tachikata a gejsza jikata
04 Sierpień 2013 Kultura 3050 czytań 2 komentarzy

 

Można rozróżniać podział gejsz ze względu na etap nauki, czyli minarai, maiko, a potem finalnie geiko, ale można jeszcze rozróżnić gejsze tachikata oraz gejsze jikata.

Czym one się różnią?
Gejsze jikata to gejsze, które pełnią funkcję muzyka podczas przyjęć i ozashiki. Nie są ubrane w specjalne kimono oraz pas obi, również nie mają białego makijażu shironuri oraz specyficznej fryzury dla gejsz, wraz ozdobami - jak gejsze tachikata.

Dlaczego tak się dzieje?
Gejsze jikata zazwyczaj są specjalistkami w grze na jakimś instrumencie, natomiast mają słaby kontakt z klientem podczas przyjęć, reasumując nie umieją zabawiać klienta i gości. Debiutują one w późniejszym czasie, niż gejsze tachikata.

Aby lepiej zobrazować ich podział przywołam fragment książki Mineko Iwasaki "Gejsza z Gion":

Istnieje wśród nich zasadniczy podział na tachikata i jikata. Tachikata jest główną artystką. Umie tańczyć i grać na instrumencie innym niż shamisen, na przykład na flecie albo na bębenku. Jikata jej akompaniuje: gra na shamisenie i śpiewa. Tachikata już od dzieciństwa uczy się zawodu i zaczyna karierę jako kilkunastoletnia maiko. Jikata jest zwykłą geiko, która uczy się krócej, ale debiutuje w późniejszym wieku. Tachikata musi być piękna. Od jikata nie wymaga się wielkiej urody. Tachikata, która nie wyrośnie na zdolną tancerkę, stara się zostać ekspertem gry na swoim instrumencie.

 

Tagi

Ocena: 5.0/4
Liczba wszystkich komentarzy: 2
avatar
0
1 Laura • 11:46:45, 24 Lipiec 2014
Nie wiedziałam, że te kobitki grające na instrumentach to tak naprawdę gejsze.
avatar
0
2 Fantagiro • 13:43:23, 17 Sierpień 2014
Jak pierwszy raz zainteresowałam się gejszami to również nie wiedziałam tego biggrin
avatar


Info