Usta gejszy
11 Sierpień 2013 Wygląd 4759 czytań 0 komentarzy

 

Gejsze malują usta przy pomocy pędzelków i nanoszą na nie czerwoną pomadę, nigdy nie stosują do tego tradycyjnych szminek. To, w jaki sposób są malowane ust przez gejsze ma potrójne znaczenie: wiek gejszy, jej stopień nauki oraz przedstawienie ideału japońskiej urody kobiety.

Młode maiko mogą malować tylko i wyłącznie nie pełny wykrój dolnej wargi, aby pokazać, że są tzw. jeszcze "dziećmi", czyli dopiero zaczynają naukę oraz są bardzo młodymi dziewczętami.
Starsze maiko malują górną i dolną wargę, ale również nie pełny ich wykrój, co pokazuj, że są już starszymi młodymi kobietami oraz są w bardziej zaawansowanym etapie nauki. Świeżo nominowane geiko, malują prawie pełny wykrój ust, zaś już starsze geiko malują pełny ich wykrój, dzięki czemu prezentują, że są dojrzałymi i doświadczonymi kobietami.

Drobne usta gejszy, które mają być jak płatki róż, przedstawiają także ideał japońskiej urody kobiety - bijin (pięknej kobiety). W historii japońskiej bardzo małe usta są uważane za zmysłowe i bardzo atrakcyjne. Usta malowane w ten sposób, mają również pokazać drugiej osobie, że gejsza nie ujawni żadnych powierzonych jej sekretów.

Obrazki od lewej: młodsza maiko, starsza maiko, młoda geiko, starsza geiko.
 

 

Tagi

Ocena: 5.0/4
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info