Kitsune ken - zabawy ozashiki cz.2
04 Sierpień 2013 Kultura 2456 czytań 4 komentarzy

 

Kitsune ken nazywana również o kitsune-ken to zabawa podczas ozashiki. Gra jest podobna do gry w kamień, papier, nożyce i była ona popularna od schyłku epoki Edo aż do epoki Meiji.

Zasadnicze trzy ruchy to: lis, myśliwy i szef wsi. Aby pokazać lisa, wystarczy przyłożyć place do uszy, myśliwego po przez pokazanie dłońmi pistoletu, a szefa - położeniem rąk na udach.
Podobnie jak wszystkie inny gry podczas bankietów z gejszami, obywają się one radośnie przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki, zaś przegrany zwykle musi wypić kieliszek sake.
 
W grze występują trzy zasadnicze ruchy -  szef pokonuje myśliwego, myśliwy pokonuje lisa, a lis pokonuje szefa. To ile razy para gra to już jest uzależnione od tego jak sami ustalą odgórnie zasady. Gra jest analogicznie podobna do znanej gry w "Kamień, papier i nożyce".

Zdjęcia powyżej: na lewo - zdjęcie vintage, pokazuje grające gejsze, na prawo - drzeworyt z grającymi gejszami.

 

Tagi

Ocena: 5.0/2
Liczba wszystkich komentarzy: 4
avatar
0
1 Mauchan • 14:10:51, 05 Sierpień 2013
Nawet nie wiedziałam, że jest taka gra :3 Chyba każdy wie jak grać w papier, kamień i nożyce, a w kitsune ken byłby mały problem X3 Dzięki filmikowi można się dowiedzieć jak należy grać w tę grę, chociaż chętnie poznałabym zasady :)
avatar
0
2 Fantagiro • 18:44:16, 05 Sierpień 2013
Tak samo się gra jak w kamień papier nożyce. Tylko mamy inne ruchy - tak:) - szef pokonuje myśliwego, myśliwy pokonuje lisa, a lis pokonuje szefa. To ile razy para gra to już jest uzależnione od tego jak sami ustalą odgórnie zasady. Tak samo jak w kamień papier nożyce smile
avatar
0
3 Mauchan • 01:02:53, 07 Sierpień 2013
Dziękuje za wyjaśnienie :3 Muszę spróbować zagrać w tą grę z przyjaciółkami będzie zabawnie X3
avatar
0
4 Fantagiro • 18:09:19, 07 Sierpień 2013
Proszę bardzo, życzę miłej zabawy z przyjaciółmi.
avatar


Info