Jidai Matsuri, czyli festiwal historyczny
14 Pażdż. 2013 Festiwale 2896 czytań 0 komentarzy

 

Jidai Matsuri (時代祭り) to tradycyjny japoński festiwal należący do wielkiej trójcy - matsuri. Pozostałe dwa wielkie festiwale matsuri to Aoi Matsuri odbywający się w maju i Gion Matsuri - w lipcu. Uroczystość odbywa się 22 października w Kioto. Święto przyciąga widownię w każdym wieku i bardziej przypomina wielką historyczną paradę. Uczestnicy rekonstrukcji historycznej są ubrani w autentyczne historyczne ubrania pochodzących z różnych epok, mające odzwierciedlać czasy feudalnej Japonii.

Historycznie
Korzenie Jidai Matsuri sięgają 1868 roku, kiedy to postanowiono przenieść stolicę Japonii z Kioto do Tokio. W tym czasie, cesarz wraz ze swoją rodziną, pałacem cesarskim i tysiącami urzędników przeniósł się do Tokio. W obawie, przed utratą ważności i chwały Kioto, w 1100 rocznicę powstania Kioto - dawniej nazywanego Heian-kyo (平安京) przez cesarza Kammu w latach (737 - 806) wybudowano świątynię Heian (平安 Heian Jingu) w 1895 roku. W tym roku odbył się pierwszy festiwal Jidai Matsuri.
Festiwal prezentuje ludzi z każdej epoki historycznej i jest on poświęcony cesarzowi Kammu, będącego założycielem miasta. W 1940 roku samorząd miasta zdecydował, że festiwal będzie również odbyć się na cześć cesarza Komei (孝明 Komei-Tennō, panowanie: 22 lipca 1831 - 30 stycznia 1867), który przysłużył się do zjednoczenia kraju, wzmocnienia  dworu cesarskiego i afirmacji Kioto jako centrum Japonii w czasach upadku szogunatu Tokugawa i epoki Edo.

Przebieg
Jidai Matsuri zaczyna się wcześnie rano, uczestnicy wychodzą ze starego pałacu cesarskiego, dzięki czemu ludzie mogą oddać hołd cesarzom. Mikoshi reprezentują odpowiednio dwóch cesarzy Kanmu i Komei. Rekonstrukcja trwa pięć godzin, a sam korowód artystów liczy sobie dwa kilometry - 2000 wykonawców przebranych za samurajów, wojskowych i zwykłych ludzi, od najdawniejszych epok do epoki Meiji. Procesja kończy się w sanktuarium Heian.

W uroczystościach biorą udział gejsze ze wszystkich hanamachi.

Od lewej: maiko Kanoka , geiko Hisakayo jako Tomoe Gozen, geiko Katsuya.
Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii - TUTAJ.

 

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info