Gejsze w Muzeum Narodowym
20 Lipiec 2015 Sztuka 1719 czytań 0 komentarzy

Do 9 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można podziwiać najcenniejsze zabytki sztuki japońskiej z państwowych zbiorów polskich. Wystawa pt. "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich " prezentuje obiekty z okresu od XVII do XX wieku, m.in.: drzeworyty ukiyo-e i shin hanga, malarstwo, rzeźbę, tkaniny, militaria, ceramikę, wyroby z brązu, laki i emalii cloisonné. 

Ekspozycja została przygotowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i w różnych odsłonach jest pokazywana w czterech muzeach w Polsce. Wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich“ prezentuje około 300 zabytków, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie – instytucji posiadających największe w Polsce zbiory sztuki japońskiej. Pokazywane będą również japonica z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Doskonałość techniczna, oryginalne rozwiązania stylistyczne, egzotyka, subtelność i dekoracyjność sztuki japońskiej sprawiły, że od stuleci budzi ona zachwyt nie tylko kolekcjonerów. Także w Polsce cieszy się stałym zainteresowaniem.

Więcej można przeczytać na stronie muzeum - tutaj.

Powyżej: Dwie gejsze, XIX/XX w., miniaturowa rzeźba w kości słoniowej, Muzeum Narodowe w Warszawie, dar Stanisława Glezmera, 1919.

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info