Jimae geiko, czyli niezależne gejsze
10 Wrzesień 2013 Kultura 1404 czytań 0 komentarzy
Gejsze, które spłaciły wszystkie zobowiązania względem okiya, które zostały poniesione w trakcie jej nauki, może (ale nie musi) opuścić dom gejsz i rozpocząć karierę na swój rachunek. Wtedy takie gejsze nazywa się jimae geiko. Czas służby, czyli pracy dla okiya trwa 5-6 lat, włącznie z czasem nauki jako shikomi i maiko. Bywa, że gejsze jeszcze przed ceremonią erikae, czyli etapem wywinięcia kołnierza związanym z mianowaniem maiko na geiko, spłacają wszystkie swoje długi względem domu.

Kiedy geiko staje się niezależna, przejmuje na siebie odpowiedzialność za własny tok życia i przeprowadza się do swojego mieszkania znajdującego się w hanamachi lub jego pobliżu.
Jimae geiko nie rezygnują z lekcji nauki, aby dalej doskonalić swoje umiejętności artystyczne. Jednocześnie mogą cieszć się większą swobodą i mają więcej wolnego czasu niż gdyby dalej mieszkały w okiya. Ponieważ bezpośrednio już nie podlega Okasan, sama układa swój harmonogram dnia, włącznie z dniami wolnymi oraz tymi pracującymi.

Jako jimae może sobie pozwolić na odrzucenie zaproszenia klienta na przyjęcie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Geiko wiedzą, że nie wypada odmawiać stałym klientom, którzy na pewno mogliby poczuć się zawiedzeni i rozczarowani jej nieobecnością na ozashiki. Im bardziej jest znana i popularna gejsza, tym ma mniej wolnego czasu. Pojawiają się przypadki, że geiko ma wypełniony kalendarz przyjęciami na 6 miesięcy z góry. Jej możliwości zarobkowe zależą w dużej mierze od liczby przyjęć w której bierze udział. Niemałą rolę odgrywa również talent i umiejętności. Geiko może dawać przedstawienia w hanamachi jak i poza jego granicami. W drugim przypadku, szczególnie poszukiwane są jikata geiko.

To, że geiko jest niezależna, nie oznacza, że całkowicie odcięła się od swoich koleżanek. Nadal otrzymuje kontakty ze swoimi siostrami z domu, pomaga im, bierze udział w misedashi i oczywiście również może być starszą siostrą debiutującej maiko.

Przykładem takiej jimae geiko jest Koyou, z dzielnicy Gion Kobu. Jej misedashi odbyło się w lipcu 2005 roku, a geiko stała się 3,5 roku później - dokładnie w grudniu 2008 roku. W lipcu 2011 roku, odeszła z okiya i stała się niezależną gejszą - zdjęcie geiko na prawo.
 
Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info