Hanadai, czyli wynagrodzenie gejsz
09 Pażdż. 2013 Kultura 1720 czytań 0 komentarzy
Hanadai, czyli "kwiatowa opłata" to wynagrodzenie za usługi świadczone przez gejsze, które potocznie nazywane jest ohana.

Stawki są jednakowe dla wszystkich gejsz. W dzisiejszych czasach jedna godzina odpowiada 12 jednostkom w przypadku Gion, a 4 jednostkom w Pontocho.

Handai naliczane są za wszystkie usługi, nie tylko te podczas ozaschiki, ale również gdy klient zaprasza gejsze na wspólny posiłek, wyjście do teatru czy wspólny spacer. Klient musi również pokryć koszty dojazdu oraz za ten czas poświęcony na transport. 

Występują sytuacje, że maiko lub geiko towarzyszy klientowi w podróży lub uroczystości, która odbywa się poza granicami dzielnicy gejsz - hanamachi. Wtedy hanadai naliczone jest za wszystkie godziny spędzone z artystką. Liczba jednostek wówczas wzrasta gwałtownie i niestety, nie każdego klienta stać na takie luksusy.
 
Dawniej opłata za czas w towarzystwie maiko i geiko była obliczana według ilości wypalonych osenko czyli kadzidełek. Czas spalania jednego kadzidełka oznaczał jedną jednostkę ippon, przy czym ten czas różnił się w zależności od długości danego kadzidełka.
Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info