Sada Yacco, słynna gejsza epoki wiktoriańskiej
19 Wrzesień 2013 Biografie 2864 czytań 0 komentarzy
Sada Yacco lub Sadayakko urodziła się 18 lipca 1871 r., a zmarła 7 grudnia 1946 r. w miejscowości Atami w Japonii - była japońską tancerką i aktorką. Była najbardziej rozpoznawalną gejszą epoki wiktoriańskiej.

Urodziła się w Tokio jako Sada Koyama i tam szkoliła się na gejszę. Piękna i niezwykle inteligentna dziewczyna, zwróciła na siebie uwagę wybitnego polityka japońskiego Itō Hirobumi, który stał się jej danna.

Podczas jednego z przyjęć organizowanego przez Itō Hirobumi, wśród gości pojawił się Otojiro Kawakami (aktor, komik), który w 1894 roku stał się mężem Sadayakko.

Była pierwszą japońską gejszą, jaką zobaczył Zachód, a w swej ojczyźnie pierwszą „wyzwoloną” kobietą i aktorką w teatrze. Występowała w teatrze Kawakami na równi z mężczyznami, który został założony przez jej męża.  W 1899 r. trupa koncertowała w Ameryce i Europie i stała się pierwszym japońskim teatrem, który stał się ostatnim krzykiem mody na Zachodzie w tym czasie. Przedstawienia odbywały się w San Francisco i Nowym Jorku, a w 1900 roku wystąpili na Wystawie Powszechnej w Paryżu oraz  kilku innych europejskich miastach. Jej występy były pod silnym wpływem prac amerykańskiej pionierki tańca współczesnego - Ruth St Deni. Tańczyła dla cara Mikołaja II, prezydenta McKinleya i Franciszka Józefa. Stała się pierwowzorem „Madame Butterfly” Pucciniego i malował ją Picasso.

Kilka lat po śmierci męża w 1911 roku, Sadayakko została kochanką biznesmena Momosuke Fukuzawa (1868/38) i żyli razem jak małżeństwo, choć żona Fukuzawa nadal żyła. Ich odrestaurowany dom jest obecnie muzeum. Po 1918 r. Sadayakko przestał koncertować i otworzyła koncern włókienniczy w Nagoya. Ona również założyła szkołę i teatr dla dzieci w Tokio. Sadayakko zmarła w wieku 75 lat w Atami , Japonia.

Lesley Downer, napisała biografię gejszy - "Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła zachód".
 
Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info