Fiona Graham - kontrowersyjna gejsza
13 Sierpień 2013 Biografie 2859 czytań 0 komentarzy
Fiona Graham to pochodząca z Australii antropolog, która debiutowała jako gejsza w 2007 roku i okrzyknęła się pierwszą nie japońską gejszą od 400 lat. Pierwszy raz przyjechała do Japonii dzięki programowi wymiany uczniów, kiedy miała 15 lat. Swój pierwszy stopień naukowy zdobyła w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie w Keio. Doktorat z antropologii społecznej zdobyła na Uniwersytecie w Oxfordzie.

W dniu 19 grudnia 2007 roku, Fiona oficjalnie zadebiutowała jako gejsza pod nowym imieniem Sayuki w dzielnicy Asakusa w Tokio, po roku przygotowań i szkolenia. Ze względu na jej wiek, wolno jej było pominąć etap praktykantki gejszy hangyoku (w Koto maiko). Graham miała stać się gejszą tylko na rok czasu, ale później otrzymała pozwolenie na kontynuację pracy.

Została ona zgłoszona jako pierwsza nie japońska gejsza, ale należy wspomnieć, że pierwszą taką gejszą jest Liza Dalby.

Sayuki pobierała lekcje ceremonii parzenia herbaty, od 1 sierpnia 2011 roku uczyła się gry na shamisenie, zaś jej wiodącą umiejętnością jest gra na jokubue, japońskim bambusowym flecie.

W listopadzie 2009 roku została wyróżniona w magazynie poświęconym modzie Marie Claire, zaś w lutym kolejnego roku - w programie  The Oprah Winfrey Show.

Od lutego 2011 roku, Fiona przestała być związana ze Stowarzyszeniem Gejsz Asakusa. Według doniesień prasowych, stowarzyszenie ją usunęło, ponieważ Graham nie przestrzegała zwyczajów gejsz, nie okazywała szacunku swoim bardziej doświadczonym koleżankom po fachu oraz spędzała za wiele czasu na autopromocji swojej osoby. Stowarzyszenie ogłosiło, że dało jej możliwość bycia gejszą tylko na czas jej prac naukowych, a nie do pracy jako nie zależna gejsza. Według Graham, Stowarzyszenie nie pozwoliło jej mieć własnego domu gejsza, bo nie był japonką. Przyznali również, że japońskie obywatelstwo było jednym z wymogów do pracy jako gejsza.

Od 2013 r. Graham pracuje jako niezależny gejszy w Japonii i za granicą.

Strona Fiony Graham: sayuki.net.
 
Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info