Kim są pan-pan i co mają wspólnego z gejszami? Otóż dużo i nic. Na początek należy się przenieść do czasów po II wojnie światowej, kiedy to wojska okupanta (amerykańskie wojska) przebywały na terenie Japonii. Bezpośrednio po zakończeniu wojny i wkroczeniu wojsk USA, rząd japoński powołał RAA (Amusement Recreation Association, w wolnym tłumaczeniu Towarzystwo Rekreacji i Rozrywek), którego priorytetowym zadaniem było zatrudnienie kilku tysięcy kobiet mających świadczyć usługi seksualne dla zachodnich żołnierzy, w celu ochrony kobiet wywodzących się ze średnich i wyższych klas przed gwałtami i przemocą.
Kiedy w 1946 roku, RAA zostało zamknięte ze względu na obawy USA o rozpowszechnianiu prostytucji oraz ciągłemu wystawianiu przez wojskową policję ostrzeżeń przybytkom uciech (
na prawo - dom uciech z prostytutkami), wiele kobiet straciło pracę, przez co wyszły na ulicę i bez państwowej kontroli i stowarzyszenia, tworzyły się nielegalne działające prostytutki - to one przez amerykańskich żołnierzy zostały nazwane "
pan-pan girls".
Część z nich świadczyło usługi w domach schadzek, a część bezpośrednio szukało klientów na ulicach.
Ich czerwona szminka, papierosy, nylonowe pończochy i szpilki, często trzymając na ramionach mundurowego wojsk amerykańskich, prostytutki "
pan-pan girls" stały się symbolem okupacji i zostały powielane w całym okresie powojennym (
patrz zdjęcie na lewo).
Te, które przyjmowały klientów w domach uciech, starały się wyglądem upodabniać do gejsz, przez co przy takiej eskalacji korzystania z usług seksualnych przez tysiące żołnierzy, rozpowszechniła się nie właściwa opinia w Zachodnim świecie, że gejsze są prostytutkami. Same prostytutki
pan-pan również wprowadzały w błąd swoich klientów podając się za gejsze.
W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, w trakcie przemian społecznych, gospodarczych i politycznych w Japonii, gejsze starały się przywrócić chlubę, znaczenie, wartość i tradycje swojego zawodu w mentalności japońskiego społeczeństwa i Zachodniego świata. Nigdy jednak nie powróciły do statusu z początku wieku.
W tej chwili, nawet znając wiele faktów, cały czas przy jakimkolwiek poruszanym temacie gejsz, zawsze pada to wyjaśnienie o to czy są one artystkami czy prostytutkami.
Jestem pewna, że nawet gdyby w tej chwili, ty która/y czytasz ten wpis zapytałbyś się kogoś w twoim otoczeniu - kim są gejsze? - to większość prawdopodobnie by odpowiedziała, że są one kobietami lekkich obyczajów. To zniesławienie gejsz przez prostytutki
pan-pan spowodowało, że ta błędna opinia wlecze się za gejszami jak ogon, którego nie można odciąć.