Katsura, czyli peruki i fryzury geiko
18 Styczeń 2014 Wygląd 3576 czytań 0 komentarzy
Katsura to nic innego jak peruka. W chwili gdy starsza maiko przechodzi ceremonię erikae, czyli "wywinięcie kołnierza" staje się ona geiko. Geiko nie noszą już uczesań z własnych włosów  lecz noszą peruki. Co za tym idzie, nabywają kilka przyjemnych życiowo przywilejów m.in nie muszą już spać na poduszce makura, dzięki której fryzura nie ulega zniszczeniu oraz nie muszą co tydzień biegać do fryzjera.
Katsura jest wykonywana z naturalnych ludzkich włosów, które oczywiście zostały poddane oczyszczeniu oraz zabarwieniu na naturalny kolor. Każda peruka jest tworzona indywidualnie dla każdej geiko. Gejsza nosząc perukę nie może czuć się nie komfortowo, a także musi ona pasować do głowy oraz figury osoby jej noszącej. Koszt peruki to około 1000 jenów. Gejsza dwa razy w miesiącu oddaje perukę do eksperta od peruk, aby ją odświeżyć.
Geiko noszą trzy uczesania, a co za tym idzie muszą posiadać aż trzy katsury. Wśród uczesań wyróżnia się: shimada, tsubushi-shimada oraz mae-ware
Shimada (nazywana również taka-shimada) jest najbardziej formalnym uczesaniem, mniej formalnym jest tsubushi-shimada, zaś mae-ware nosi się tylko podczas występów tanecznych, kiedy to gejsza odtwarza rolę męską.
Shimada (taka-shimada) Tsubushi-simada Mae-ware

We fryzurach występuje bardzo mała ilość ozdób w porównaniu do maiko. Wśród tych zasadniczych, które można spotkać w prawie każdym uczesaniu to grzebienie kushi, tama-kanzashi, maezashi kanzashi. W czasie świąt pojawiają się dodatkowo sezonowe ozdoby jak np. w styczniu inaho, kłosy ryżu ze ślepym gołąbkiem lub hana-kanzashi, ale tylko drobne wersje w postaci małego pojedynczego pączka.

Przykłady dodatkowych kanzashi w różne święta:
Shigyoshiki Baikasai Kyo Odori
Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info