Styczniowe kanzashi
23 Lipiec 2013 Wygląd 1390 czytań 0 komentarzy

Styczniowe kanzashi składa się zasadniczo z dwóch elementów: sho-chiku-bai będącego kombinacją motywów sosny (matsu), bambusa (take) i kwiatów śliwy (ume) oraz inaho, który składa się z suszonych gałęzi ryżu, z kwiatem astra oraz wpiętą w nie figurką gołębia bez oczu.

Sho-chiku-bai jest kombinacją zieleni, bieli i czerwieni. Co roku element ulega znacznej rotacji pod względem końcowego wyglądu. Czasami występują chryzantemy, dodatki igieł sosnowych bądź symbolika kołowrotka, ślimaka lub paletki hagoita.

Inaho jest niezmienne od lat, gdyż jest to ozdoba głównie nawiązująca do nowego roku. Ciekawostką jest to, że maiko noszą inaho po prawej stronie fryzury i jest ono bardziej bogatsze niże te noszone u geiko, które jest  umieszczane po lewej stronie fryzury.

Ślepy gołąbek odgrywa bardzo ważną, symboliczną rolę – gejsza najpierw sama maluje jedno oko ptaka, życząc sobie pomyślności, zaś drugie daje do namalowania klientowi, którego życzenie spełniło się w zeszłym roku. Reasumując, ma on przynieść gejszy w nowym roku dużo szczęścia.

 

 

 

 

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info