Okiya
29 Wrzesień 2012 Miejsca 2030 czytań 0 komentarzy

Okiya - miejsce zamieszkania maiko i gejsz.

Pierwszym krokiem kobiety, która chce zostać gejszą jest akceptacja w okiya. Właścicielka domu gejsz, okāsan (jap. "matka"), opłaca utrzymanie i szkolenie swoich podopiecznych. Gejsze oddają część swoich zarobków na poczet utrzymania domu i innych mieszkańców nie będących gejszami.

Głównym celem okiya jest także by chronić dobre imię prawdziwych gejsz i być pewnym, że usługi seksualne nie staną się częścią ich pracy, co kontroluje okāsan.

Okiya nie jest miejscem pracy gejsz. Pracują one w herbaciarniach zwanych ochaya. Gdy gejsza spłaci swoje finansowe zobowiązania wobec okiya, powstałe gdy była maiko, zazwyczaj wybiera niezależne miejsce zamieszkania.

Dom gejsz to przykład struktury o charakterze matriarchalnym, w którym nie ma miejsca dla mężczyzn. Jeśli gejsza ma stałego partnera, musi wyprowadzić się z okiya. Okāsan może zaadoptować gejszę. Zyskuje ona wówczas przywilej stałej rezydentki domu. Jej długi wobec okiya zostają anulowane, ale jednocześnie całość jej dochodów przechodzi na utrzymanie domu.

Okiya może być zamieszkane przez kilka gejsz i maiko.

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info