Iki w filozofii świata gejsz
09 Maj 2014 Kultura 1548 czytań 0 komentarzy

Jedną z cech jaką powinny posiadać przyszłe i obecne gejsze jest iki. Jest to japoński termin, który można określić jako elegancja i subtelność powiązana z naturalnością i prostotą. Gejsze muszą spełniać wszystkie te cechy i muszą być seksowne, subtelne, eleganckie, inteligentne oraz naturalne. Bardzo dobrym przykładem zastosowania filozofii iki, jest noszenie zamiast biżuterii ozdób we włosach - kanzashi. Bujne i kolorowe kanzashi są widoczne u maiko, zaś minimalistyczne u geiko. Równocześnie dla podkreślenia ważnych wydarzeń wpinają we włosy drogocenne ozdoby wykonane ze skorupy żółwia.

Filozofia iki narodziła się w epoce Edo w XVIII wieku, kiedy to klasa rządząca ustanowiła szereg przepisów w celu kontrolowania posiadłości i bogactw mieszkańców miast, zwłaszcza kupców. To ze względu na hierarchię społeczeństwa, uznano, że niższe klasy, choć w wielu przypadkach były znacznie bogatsze niż wyższe klasy samurajów nie mogą epatować swoim majątkiem.

Głownie klasę samurajów irytowała różnica w wielkości ich majątków, a kupców. Kupcy zaczęli patrzeć z pogardą na drogie posiadłości i ubrania, po czym stworzyli koncepcję iki. Drogie materiały, dekoracje, suknie zostały uznane za drogie i zbyt luksusowe, a w konsekwencji kupcy uznali je za tandetę. Klasa kupców zaczęła doceniać subtelność i elegancję, zarówno w sposobie bycia jak i wyglądzie.

Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info