Szylkret, czyli tortoiseshell kanzashi
21 Styczeń 2014 Wygląd 2333 czytań 0 komentarzy

 

Tortoiseshell kanzashi nazwiemy każdą ozdobę do włosów kanzashi, która została wykonana z szylkretu, czyli ze skorupy żółwia. Żółwie szylkretowe, z których pozyskiwane są skorupy wciąż poławiane są przez ludzi, mimo iż jest to nielegalne na terenach większości państw. W wielu miejscach na Ziemi ich mięso uznawane jest za przysmak. Już w V wieku p.n.e. żółwie te były zabijane i zjadane, między innymi przez Chińczyków i innych mieszkańców południowo-wschodniej Azji. Do Japonii, skorupy żółwia szylkretowego trafiły w epoce Edo, były zwożone przez chińskie statki. Pierwsi rzemieślnicy, którzy wykorzystywali ten materiał do tworzenia ozdób, mieścili się w Nagasaki, gdyż tam mieszczący się port mógł handlować z Chinami czy Holandią.

Na ozdoby czy wszelkiego rodzaju misterne pudełeczka czy szkatułki nie było stać zwykłych ludzi. Na tak drogie przedmioty mogła sobie pozwolić tylko majętna część społeczeństwa.
W świecie kayukai ozdoby wykonane z szylkretu są najbardziej cenione, nawet od tych wykonanych z metali szlachetnych. Ozdoby te nie są noszone na co dzień. Fryzura jest nimi przyozdabiana tylko na specjalne okazje i święta. Z szylkretu wykonuje się: bira-bira kanzashi, spinki kanoko-dome, maezashi kanzashi, tama kanzashi, kushi, kogai.
Ile kosztuje taka ozdoba? Obecnie od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Jeśli okiya posiada ozdoby pochodzące z epoki Edo czy Meiji to ich cena wzrasta kilkukrotnie.

Zdjęcia od lewej: kogai, maiko z kogai i kusi, spinka kanoko-dome, kogai, geiko z kogai, bir-bira kanzashi, tama kanzashi.
 

 

Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info