Uśmiech Gejszy - Ursula Richter
15 Pażdż. 2012 Książki 1691 czytań 0 komentarzy
Gejsza. Kobieta zagadkowa, erotyczna, niedostępna. Kobieta-mit. Te tradycyjne wyobrażenia na jej temat obrosły dodatkowymi rewelacjami za sprawą niejednej książki opublikowanej w ostatnich latach. Jednak współczesna rzeczywistość gejszy wygląda zupełnie inaczej. Niegdysiejsza Japonia, która wydała na świat gejszę, nie istnieje już od dawna, ale gejsza pozostała. Jak to się stało, że przetrwała? Jaką rolę odgrywa obecnie? Czy jest wytworną prostytutką dla osób o wyrafinowanym smaku? Czy jej uśmiech nie obiecuje wszystkiego?

A może my pojmujemy wszystko nie tak, jak należy to rozumieć? Jak Japończycy postrzegają dziś gejszę? Co oznacza ona dla współczesnego społeczeństwa? Jaką kluczową rolę odgrywa w japońskim stylu życia - również w sferze erotyki? Czy to prawda, że gejsza nosi kimona, których wartość może przekraczać kilkadziesiąt tysięcy euro? Czy w jej osobie mamy do czynienia z "luksusową laleczką”? Skąd czerpie środki na opłacanie tego wszystkiego? Gdzie i w jaki sposób można wynająć gejszę? Czy to prawda, że pomiędzy turystą z Zachodu i autentyczną, wysokiej klasy gejszą nigdy nie dochodzi do zbliżenia? Dlaczego współczesne Japonki pragną zostać gejszami, a więc świadomie wybierają drogę życiową, która wyklucza normalne życie rodzinne? Co się robi, aby zostać gejszą? Czy kształcenie gejszy naprawdę trwa wiele lat? Co jest w niej tak niezwykłego, że spędzenie z nią jednego wieczoru może kosztować majątek? Kto na tym zarabia? Komu podlega gejsza? Jak wygląda życie prywatne gejszy?

Wiele pytań na temat jednej z najbardziej zagadkowych współczesnych profesji, która oznacza o wiele więcej niż tylko źródło dochodu. Ursula Richter omawia obszernie i kompetentnie frapujące życie gejszy we współczesnej Japonii, wyjaśnia też, w jakiej mierze zmieniło się ono z biegiem czasu. Jej książka to cenny wgląd w zupełnie inny świat.
 
  • Tytuł: "Uśmiech Gejszy"
  • Autor: Ursula Richter
  • Rok wydania: 2006
  • Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie
  • Liczba stron: 352
Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info