Hanagasa Junko, czyli parada parasoli
29 Marzec 2014 Festiwale 1697 czytań 2 komentarzy

Hanagasa Junko to parada kwiatowych parasoli, która odbywa się w trakcie jednego z największych festiwali odbywających się w Kioto - Gion Matsuri. Sam festiwal odbywa się w dniach od 1 do 29 lipca. Prada rozpoczyna się w godzinach porannych w dniu 24 lipca w sanktuarium Yasaka znajdującej się na wschodnim krańcu ulicy Shijo. Pierwsza parada przeszła ulicami Kioto w 1966 roku i od tego czasu jest ona stałym elementem programu Gion Matsuri.
Uczestnicy parady mają na głowach słomkowe kapelusze zdobione kwiatami, a w dłoniach parasole. Wszyscy artyści parady, muzycy, w tym również gejsze ze wszystkich hanamachi składają w sanktuarium ofiarę bogom. Cała parada stanowi ucztę dla fotografów i turystów. Parada jest pełna kolorów i kwiatów, a jego główną cechą jest bijący entuzjazm od wszystkich uczestników. Pochód składa się z różnych grup reprezentujących tradycyjne sztuki rozrywkowych Kioto.

Słowo Hanagasa składa się z dwóch części: Hana co oznacza kwiat w języku japońskim, zaś Kasa oznacza parasol, ale również duży słomkowy kapelusz, który chroni przed słońcem lub deszczem.

Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 2
avatar
0
1 Marta • 18:01:20, 12 Kwiecień 2014
Bardzo fajny artykuł. Taka mała uwaga jednak:
"[...] ona stałym elementem festiwalu Gion Matsuri."
Słowo "festiwal" jest tutaj zupełnie niepotrzebne, gdyż robimy ze zdania masło maślane.

Pozdrawiam!
avatar
0
2 Fantagiro • 17:03:53, 13 Kwiecień 2014
Dobre spostrzeżenie. W pierwszym zdaniu już wyjaśniłam, że jest to festiwal. Dziękuję.
avatar


Info