Mineko Iwasaki - najbradziej znana gejsza
22 Lipiec 2013 Biografie 3257 czytań 0 komentarzy
Gejsza z Gion", sławą okryła ją książka Arthura Goldena "Wyznania gejszy".
W wieku 3 lat została zauważona przez panią Iwasaki, matkę (okāsan) Iwasaki okiya. Wcześniej jej siostra nieoczekiwanie wyszła za mąż, nie spłacając długów. Okāsan Iwasaki nalegała, aby Masako wprowadziła się jako dziecko do okiya, zaczęła edukację jako gejsza i stała się jej zastępczynią. Masako przeprowadziła się do okiya i w wieku 6 lat, 6 miesięcy i 6 dni (według liczenia japońskiego; w zachodnim liczeniu jest to wiek pięciu lat, sześciu miesięcy i sześciu dni) zaczęła naukę w szkole gejsz. Zapałała wielką miłością do tańca.
Trzy lata później została adoptowana i zmieniła imię na Mineko Iwasaki. Szybko wspięła się po szczeblach kariery i wzbudziła zachwyt jeszcze jako minarai - praktykantka, która odwiedzała herbaciarnie w celu obserwacji starszych koleżanek. Zdała egzamin na maiko najlepiej w swoim roczniku. Miała przepełniony terminarz i na niektórych przyjęciach pojawiała się tylko na 5-10 minut.
W latach 60. jej zdjęcie pojawiło się na plakatach i gadżetach promujących Kioto. W latach 70. wzięła udział w telewizyjnej reklamie whiskey marki Suntory. Mineko odeszła z zawodu u szczytu kariery, w wieku 29 lat. Chciała zaprotestować przeciwko zasadom obowiązującym w Gion i dzisiejszym rozumieniem słowa "gejsza". Aktualnie ma męża, Sato Jinichiro.
Wiki.
Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info