Wagasa - papierowy parasol
22 Lipiec 2013 Wygląd 2565 czytań 2 komentarzy

 

Bardzo często poruszające się po hanamachi gejsze wędrują z parasolem w ręku. To nic innego jak wagasa - tradycyjny japoński parasol. Są one wykonywane z papieru i bambusu w różnych kolorach i wzorach na papierze.
Od zachodnich parasoli różnią się tym, że posiadają więcej żeber, zaś ich prosty, a nie zaokrąglony kształt przypomina parasolki koktajlowe. Zostały one spopularyzowane w okresie Meiji.
Obecnie wygasa ich rynek produkcyjny i zaledwie zostało kilka miejsc w których są jeszcze produkowane: Kioto , Gifu Prefektura i Yodoe, Tottori.

 

Podobne wpisy
Tagi

Ocena: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 2
avatar
0
1 Julia • 23:15:06, 12 Wrzesień 2013
Prawdopodobnie (a nawet na pewno) nosiły je również dla ochrony przed słońcem :) w naszej kulturze jest to nieznane, jednak japonki, chinki, koreanki itp chronią się przed słońcem od wieków. Ja mieszkam w Warszawie, i nawet tam, można zobaczyć czasami na starówce azjatki z parasolkami w słoneczny dzień :) Dawniej była moda na białą cerę, a dzisiaj przeszła ona bardziej w naturalność, aczkolwiek nadal im bielsza - tym lepsza. I nie chodzi tutaj tylko o wygląd. Azjatki tak dbają o zdrowie skóry. Wiecie, że słońce powoduje 70% zmarszczek? Tzn nie słońce, a promienie UV. Codziennie wszystkie azjatki smarują się pięćdziesiątkami i unikają słońca jak ognia. Radze trochę o tym więcej poczytać :)
http://azjatyckicukier.blogspot.com/2013/06/czy-to-tylko-kwestia-genow.html
http://azjatyckicukier.blogspot.com/2011/05/sekrety-pieknej-cery-azjatek-jak.html
Jest tego o wiele więcej, bo praktycznie w co trzecim poście na tym blogu wspomina się o tym unikaniu słońca :)
~ gorąco polecam blog! :3
avatar
0
2 Fantagiro • 21:29:05, 13 Wrzesień 2013
Wielkie dzięki za bloga, na pewno zajrzę. A co tyczy się słońca, to pamiętajmy, że gejsze noszą dosyć dużą ilość podkładu, makijażu shironuri, więc nie ma szans aby ich skóra nabrała jakiegokolwiek kolorytu pod wpływem słońca biggrin
avatar


Info