Herby kwiatowych miast Kioto
05 Sierpień 2013 Miejsca 2281 czytań 0 komentarzy
Gokagai, czyli pięcioma miastami kwiatów nazywa się dzielnice gejsz w Kioto. Każda z dzielnic posiada swój unikalny herb, za pomocą którego można odróżnić dzielnice między sobą, a czasem również gejsz. Herbami są oznaczane m.in lampiony oraz części ubrań maiko i geiko, np. kimono.

 

Herb Hanamachi Opis
Kamishichiken Symbolem dzielnicy jest pierścień z dango (słodkich kluseczek) połączonych ze sobą długą szpilą. Taki słodycz jada się na patykach po 3 lub 5 kluseczek. Kluseczki są wykonane z ryżu i oblane syropem cukrowym.
Gion Kobu Symbol sięga 1851 roku, kiedy to symbol składał się z "Gi" nawiązującej do Gion, a wokół niej znajduje się osiem małych okręgów połączonych w za pomocą jednego dużego okręgu. Małe okręgi symbolizują świątynie i sanktuaria znajdujące się wokół Gion. Dawniej w miejscach okręgów znajdowały się symbole małych miast tworzących cały powiat, dzisiejsze Gion. Kiedy w okresie Meiji oddzieliło się Gion Higashi, to "Gi" zostało zastąpione "Kou".
Gion Higashi Symbol narodził się w 1881 roku, kiedy to dzielnica oddzieliła się do Gion. Nawiązuje do tego samego co symbol Gion Kobu, tylko nie zawiera w środku "Kou".
Pontochō Symbolem dzielnicy jest siewka (chidori). Pierwszy raz został on użyty w 1872 roku podczas Kamogawa Odori.
Miyagawachō Symbol stanowią trzy pierścienie. Pierwsza teoria mówi, że pierścienie symbolizują trzy etapy nauki gejszy: shikomi, maiko i geiko, zaś druga opiera się na faktach historycznych, mówiąca, że symbolizują trzy przenośne kapliczki - mikoshis.

 

Tagi

Ocena: 5.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info