Kimono
07 Pażdż. 2012 Wygląd 8599 czytań 0 komentarzy
Kimono to tradycyjny japoński strój. Ubiór ten w kroju ma kształt litery T i przypomina szlafrok. Rękawy kimona są długie i szerokie lub krótkie.

Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi.

Kimona maiko i geiko posiadają zasadnicze różnice w wyglądzie.

Odpowiednio barwione lub wyszywane wzory na kimonie, ich wielkość i motywy zależne są od rangi gejszy, uroczystości w jakiej bierze udział, pory roku, a nawet miesiąca, dlatego każda gejsza posiada kilka rodzajów tych drogocennych strojów. Kimona maiko są bardziej strojne, a ich rękawy bardzo długie, sięgające poniżej kolan – co ma podkreślać młody wiek i status. Kiedy gejsza "dorasta" i zyskuje opiekuna, jej rękawy są skracane, a strój, z racji rangi, zmienia rodzaj na bardziej „konserwatywny” i stonowany.

Do przytrzymania kimona używa się dużej ilości specjalnych sznurków. Kimono przewiązywane jest  pasem - „obi”, który sam stanowi pewnego rodzaju dzieło sztuki.

Kimono z wyróżnieniem zasadniczych elementów:
 


Kimono ma bardzo duże znaczenie dla gejszy, gdyż ten ubiór jest traktowany jako symbol tego zawodu. Jego znaczenie najlepiej odzwierciedlają słowa Mineko Iwasaki z "Gejsza z Gion":

Kimono to prawdziwy symbol naszego zawodu. Jest dla nas niemal święte. Jest widomym znakiem naszego powołania. Uszyte z najlepszego i najdroższego materiału świata, stanowi kwintesencję piękna w naszym rozumieniu. Każde z nich to unikalne, jedyne dzieło sztuki, wykreowane przez artystę i przez właścicielkę. Ogólnie biorąc, kimono wiele mówi o tym, kto je nosi. Określa stan majątkowy, gust, pochodzenie i osobowość. Krojem niewiele różni się jedno od drugiego, za to feerii barw i wzorów praktycznie nie ma końca.
Prawdziwą sztuką jest dobór kimona do odpowiedniej sytuacji. Przede wszystkim musi pasować do sezonu. W myśl tradycji rok dzieli się na dwadzieścia osiem pór, z których każda ma swój odrębny symbol. Kolor i wzór kimona powinien odzwierciedlać daną porę. Na przykład w drugiej połowie marca będą to słowiki, a na początku listopada — chryzantemy.
Tagi

Ocena: 5.0/2
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar


Info